PLEUROTUS · ORBIS FUNGUM

ᐊ Zpátky na produkt

Pleurotus

(Pleurotus ostreatus) Hlíva ústřičná

Pleurotus (hlíva ústřičná) je velmi dobře známá houba, která dostala své jméno díky tvaru klobouků, které připomínají větší ústřice. Roste v trsech či střechovitě nad sebou, na kmenech a pařezech listnáčů, často buků a ořešáků, ale i na břízách, topolech, jeřabinách či černém bezu. Pleurotus je po staletí znám a využíván v tradiční čínské medicíně. Reguluje fyziologii pankreatu a metabolizmus tuků. Buňky a tkáně ohrožují volné radikály, které způsobují jejich oxidaci-stárnutí. Pleurotus obsahuje antioxidanty, které mohou chránit.

Účinky houby Pleurotus

PROČ NENÍ MOŽNO UVÁDĚT INFORMACE O BYLINÁCH A HOUBÁCH

Dle platné legislativy EU není bohužel možno podávat informace o bylinách a houbách použitých v našich produktech a to ani o jejich použití v tradiční etnické medicíně v tisícileté historii lidstva ani výsledky současných vědeckých studií.   Jakoukoli informaci považují příslušné instituce za porušení zákona buďto za označení tzv. nepovoleným zdravotním tvrzením anebo Přisuzování potravině vlastnosti léčení, vyléčení či prevence lidských onemocnění. Mrzí nás to. Děkujeme Vám za pochopení. Dovolujeme si Vás informovat, že všechny informace bez problému najdete na veřejně dostupných zdrojích na internetu. Můžete se nás také na cokoli zeptat.

  • regulace slinivky břišní
  • příznivě ovlivňuje metabolizmus tuků
  • regulace hladiny krevních tuků
  • regulace cholesterolu
  • přirozená obranyschopnost
  • imunitní systém
  • přispívá k přirozené imunologické obraně
  • antioxidační vlastnosti
  • antioxidanty mohou chránit od volných radikálů
  • volné radikály poškozují buňky a tkáně tzv. oxidací (stárnutím)
  • antioxidanty mohou chránít buňky a tkáně od poškozování oxidací

Použití

Využívají se především zralé plodnice hub, ve kterých je koncentrace obsahových látek nejvyšší. Po sběru se plodnice rychle suší. Sušení je jedna z nejstarších přirozených metod konzervace, při které jsou zachovány všechny důležité obsahové látky.

Popis

Klobouky hlívy ústřičné svou barvou i tvarem připomínají větší ústřice. Třeň je velmi krátký, někdy téměř chybí.  Zbarvení je proměnlivé od barvy bělavé, šedomodravé až k šedohnědé nebo hnědé. Klobouky rostou jako u většiny ostatních hlív nad sebou v trsech, řadách nebo vrstvách nad sebou.

Využívané části

Nejvyšší koncentraci obsahových látek a nejefektivnější použití mají zejména plodnice hub.

Obsahové látky

Obsahové látky ovlivňují příznivě fyziologii slinivky břišní a tím metabolizmus tuků. Obsah polysacharidů, zejména beta 1,3 d-glukanu, příznivě ovlivňuje hladinu cholesterolu v krvi, zvyšuje odolnost. Hlíva je přírodním zdrojem látek ze skupiny statinů. Dále obsahuje terpeny, zejména pleurotin. Obsahuje antioxidanty chránící organizmus. Hlíva ústřičná je bohatým zdrojem vitamínů skupiny B, esenciálních aminokyselin, nenasycených mastných kyselin.

Výskyt

Hlíva ústřičná je široce rozšířená houba, rostoucí po celém světě, roste v mírném pásmu i v subtropických lesích.

Doba sběru

Roste od konce léta až do zimy, při mírné zimě často i na jaře.  Plodnice se po sběru rychle suší.

© COSMOS s.r.o., All rights reserved

Item added to cart.
0 items - 0,00 
COSMOS®MEDICINAL
Nezávisle ověřeno
15 recenze